Make your own free website on Tripod.com

baslik-mikst.jpg

OUR DEPARTMENT'S MANUSCRIPTS
ALL MANUSCRIPTS
YAVUZ'S MANUSCRIPTS
ASIRDIZER'S MANUSCRIPTS
ZEYFEOGLU'S MANUSCRIPTS
DIZDAR'S MANUSCRIPTS
TUYJI'S MANUSCRIPTS
CITATION FORMS

CODE: 1116
 

DOUDENAL PERFERASYONLU BİR ÇOCUK İSTİSMARI OLGUSU

 

 

Yavuz MS, Büyükyavuz İ, Savaş C, Özgüner F, Küpeli A, Aşırdizer M.

 

The Balkan Academy of Forensic Sciences (BAFS) Congress 2006 - Stara Zagora, Bulgaria, June 08, 2006. Summary Book. pp:82.

 

 

ÖZET

 

Dövülmüş çocuk sendromu, çocuklara zarar veren bir davranış bozukluğu, ona bakmakla yükümlü bir kişinin veya kişilerin çocuğun fiziksel, kognitif ve ruhsal gelişimimi engelleyen kaza dışı ve önlenebilir fiziksel uygulamalarıdır.

 

Bu olgu sunumunda, künt batın travmasına maruz kalmış bir olgu sunulmaktadır. O önce yüksek ateş şikayeti ile ailesi tarafından Isparta Çocuk Hastanesi’ ne götürülmüştü. İlk muayenede, bilinci açık, genel durumu kötü idi respiratuar asidoz ve şüpheli ense sertliği saptanmıştı. Onun yüzünde ve sol kolunda çeşitli taze travmatik lezyonlar vardı.  Onun şikayetleri menenjite bağlanmış ve antibiyoterapi başlanmıştı. Bir gün sonra kusma, karın ağrısı, karında gerginlik ve şişkinlik, sessiz karın, direkt batın grafilerinde hava-sıvı seviyesi saptanması üzerine Süleyman Demirel Üniversite Hastanesi’ ne nakledilmişti. Üniversite Hastanesi2 nde çekilen toraks grafisinde sağ 9. kaburgada eski kırık tespit edilmişti. Ek olarak karın USG sinde genişlemiş sıvı ile dolu barsak lobları ve Morrison Poşunda serbest sıvı görülerek uygulanan laparotomide, doudenumun 3. ve 4. parçaları sınırında komplet rüptür ve barsak loblarında çeşitli kanamalı alanlar saptanmıştı. Hasta 42 günlük hospitalizasyon sonrası hastaneden taburcu edilmişti. Mediko-legal değerlendirmede bu klinik bulgular dövülmüş çocuk sendromu ile ilişkilendirildi.

 

Bu olgu sunumunda, mediko-legal değerlendirmenin tüm aşamaları tanımlanmıştır.

 

Anahtar kelimeler: Dövülmüş çocuk sendromu, doudenal rüptür, kaburga kırığı.

LÜTFEN YAYINLARIMIZA YAPTIGINIZ SİTASYONLARI, SİTASYON FORMU' NU DOLDURARAK BİZE BİLDİRİNİZ. TEŞEKKÜR EDERİZ.
 
 
PLEASE GIVE INFORMATION US BY USING CITATION FORM, IF YOU CITED TO OUR MANUSCRIPTS, THANK YOU.
 

© COPYRIGHT, CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ, TIP FAKÜLTESİ ADLİ TIP ANABİLİM DALI