Make your own free website on Tripod.com

baslik-mikst.jpg

OUR DEPARTMENT'S MANUSCRIPTS
ALL MANUSCRIPTS
YAVUZ'S MANUSCRIPTS
ASIRDIZER'S MANUSCRIPTS
ZEYFEOGLU'S MANUSCRIPTS
DIZDAR'S MANUSCRIPTS
TUYJI'S MANUSCRIPTS
CITATION FORMS

CODE: 1101
 

VÜCUT İÇERİSİNDE KALMIŞ VE ZAMANLA DEĞİŞİME UĞRAMIŞ BİR MERMİ ÇEKİRDEĞİ; OLGU SUNUMU

 

 

Oyar O, Yavuz MS, Köroğlu M.

 

Adli Bilimler Dergisi, 2004; 3(1), 41-5.

 

 

ÖZET

 

Ateşli silah yaralanmalarında, çeşitli radyolojik yöntemlerle vücuda saplanmış mermi çekirdeklerinin belirlenmesi, böylelikle olayda kullanılan silahın ve mermi tipinin tespiti mümkün olabilmektedir. Hayati organlara ve damarlara yakın komşuluğu nedeniyle mermi çekirdeklerinin çıkarılmasının riskli olduğu olgularda da yine radyolojik yöntemlerle kurşunun durumu takip edilebilmektedir.

 

Çalışmamızda, 1958 yılında ateşli silah yaralanması neticesi, 11.torakal vertebra korpusunda mermi çekirdeği kalan ve yıllar sonrasında başka bir amaçla gerçekleştirilen radyolojik incelemeler sırasında mermi çekirdeğinin, amorf metalik bir yabancı cisim olarak, ilk görünümünden çok farklı bir morfolojide saptandığı, 71 yaşındaki bir erkek olgu takdim edilmiştir.

 

Olgu, vücutta kalan mermi çekirdeklerinin zaman içersinde şaşırtıcı morfolojik değişikliğe uğrayabileceğini göstermesi ve Türkçe kaynaklarda bu kadar uzun bir süre sonrasında tespit edilen başka bir vakaya rastlanmaması bakımlarından ilginç bulunarak sunulmak istenmiştir.

 

Anahtar Kelimeler: Ateşli silah yaralanması, mermi çekirdeği, radyoloji.

SİTE EDEN:

1. Oyar O. “Ateşli silah yaralanmaları sonucu vücuda saplanmış yabancı cisimlerin radyolojik yöntemler ile belirlenmesi”, Polis Dergisi, 2003; sayı:41.

2. Karakus A, Gungor A, Damgaci K, Kandis H. Apaydin OO. "Komplikasyonsuz toraks içi yabancı cisim (mermi çekirdeği): olgu sunumu". JAEM: Article in press.

LÜTFEN YAYINLARIMIZA YAPTIGINIZ SİTASYONLARI, SİTASYON FORMU' NU DOLDURARAK BİZE BİLDİRİNİZ. TEŞEKKÜR EDERİZ.
 
 
PLEASE GIVE INFORMATION US BY USING CITATION FORM, IF YOU CITED TO OUR MANUSCRIPTS, THANK YOU.
 

© COPYRIGHT, CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ, TIP FAKÜLTESİ ADLİ TIP ANABİLİM DALI